• 87 4232143
  • lo2.pisz@powiat.pisz.pl
  • Pisz, Polska
informacje
Kolejna grecka przygoda uczniów II Liceum Ogólnokształcącego „NOWEGO”

Kolejna grecka przygoda uczniów II Liceum Ogólnokształcącego „NOWEGO”

W dniach 11-24.09.2022 uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Piszu we współpracy z Partnerskim Liceum w Katerini realizowali projekt pt. „Enhancing post-covid psychological self-awareness through returning to natural earth resources” w ramach mobilności międzynarodowego programu europejskiego Ponadnarodowa mobilność uczniów POWER .

20 uczniów spędziło dwa tygodnie w miasteczku Platamonas w Grecji. Podczas wyjazdu uczniowie poznali system szkolnictwa greckiego oraz odwiedzili szkołę partnerską w Katerini.

Młodzież zaprezentowała greckim rówieśnikom informacje o II LO, o Piszu, Mazurach oraz największych miastach Polski. Młodzież również stworzyła i przedstawiła prezentację na temat polskich zwyczajów, kuchni oraz strojów regionalnych. Wzajemnie uczyli się tańców regionalnych, śpiewali i poznawali swoje zwyczaje. W Leptokarii zorganizowali wspólny wieczór grecki. Nawiązały się przyjaźnie i znajomości.

Uatrakcyjnieniem mobilności były wycieczki. Wyjazd do kompleksu klasztorów w Meteorach był świetną okazją do nauki o religii wyznawanej przez Greków.

Młodzież zwiedziła wyspę Skiathos, gdzie kręcone były sceny do filmu “Mamma Mia” oraz  złotą plażę Koukounaries.

Podczas rejsu statkiem mieli okazję nauczyć się  greckiego tańca narodowego “Sirtaki”.

Młodzież relaksowała się również na plaży Morza Egejskiego, przebyła wąwóz Enipeas, gdzie znajdują się wanny Afrodyty.

W Leptokarii odbyła się gra miejska.

Ważnym punktem projektu był powrót do natury. Uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili lokalną winiarnię (gdzie dowiedzieli się dużo o kulturze picia wina)

oraz manufakturę fety.

Codziennie relaksowali się nad morzem wsłuchując się  w szum fal.  Odwiedzając Palaios Panteleimon (starą wioskę pasterską) podziwiali zapierającą dech w piersiach górską panoramę. Wśród okolicznych miasteczek to miejsce zachowało najwięcej charakteru prawdziwie tradycyjnej, greckiej atmosfery.

Program mobilności był więc bardzo bogaty i atrakcyjny.

Podczas pobytu młodzież opracowywała różne zadania i przedstawiała zwiedzane miejsca w formie prezentacji multimedialnych, zgłębiała wiedzę na temat fauny i flory masywu Olimpu oraz zagrożeń cyberprzemocą. 

Zwieńczeniem projektu było rozdanie uczniom certyfikatów.

Wyjazd stworzył  uczniom okazję do  doskonalenia  znajomości języka angielskiego, poznania kolebki kultury europejskiej oraz wymiany doświadczeń z greckimi rówieśnikami. Wspomnienia pozostaną na zawsze.

Do zobaczenia za rok:)

0Shares
ESA
Edukacyjna Sieć Antysmogowa
Nie, dziękuję
100% bezpieczna strona
Skip to content