Grecka przygoda 2021

uczniów II Liceum Ogólnokształcącego „NOWEGO”

W dniach 29.08 – 11.09.2021 uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Piszu we współpracy z 4th Lyceum w Katerini realizowali projekt pt.”Modern media versus young people – opportunities or a threat” w ramach mobilności międzynarodowej programu europejskiego Erasmus+. 20 uczniów spędziło dwa tygodnie w miasteczku portowym Platamonas w Grecji. Podczas wyjazdu uczniowie poznali system szkolnictwa greckiego, odwiedzili publiczne 4th Lyceum w Katerini i prywatne liceum Bakojani w Larissie. W szkole prywatnej młodzież zaprezentowała greckim rówieśnikom informacje o II LO, Piszu i Mazurach. Był także element rywalizacji. Rozegrano turniej piłki siatkowej oraz  partię szachową.

Uatrakcyjnieniem mobilności były wycieczki.Wyjazd do kompleksu klasztorów w Meteorach był świetną okazją do nauki o religii wyznawanej przez Greków. Młodzież zwiedziła wyspę Skiathos, gdzie kręcone były sceny do filmu “Mamma Mia”oraz  złotą plażę Koukounaries. Podczas rejsu statkiem mieli okazję nauczyć się  greckiego tańca narodowego “Sirtaki”. Młodzież relaksowała się również na plaży Morza Egejskiego, przebyła wąwóz Enipeas, gdzie znajdują się wanny Afrodyty. W Larissie odbyło się spotkanie z grupą artystów podczas LA ComicsFestival. Spotkanie to uświadomiło młodzieży, że graffiti, komiksy i street art mogą być doskonałym komentarzem do wydarzeń w kraju i na świecie. Ostatniego dnia mobilności odbyło się Citygames po Larissie.

Program mobilności był więc bardzo bogaty i atrakcyjny.

Podczas pobytu młodzież  relacjonowała wykonywane zadania i zwiedzane miejsca na założonych przez siebie profilach facebookowych. Odbywały się warsztaty informatyczne, które pozwoliły uczniom realnie ocenić wartość informacji zamieszczanych w Internecie. Zwieńczeniem projektu było rozdanie uczniom certyfikatów. Wyjazd stworzył  uczniom okazję do  doskonalenia  znajomości języka angielskiego, poznania kolebki kultury europejskiej oraz wymiany doświadczeń z greckimi rówieśnikami. Wspomnienia pozostaną na zawsze. Opiekunami grupy uczniów były nauczycielki II LO – Aneta Ramotowska, Aleksandra Gorczyńska – Brózio i Małgorzata Krom. Pilotem wycieczki był Krzysztof Kardas, a przewodnikiem Krzysztof Komorowski.

Pliki archiwalne:

Skip to content