program - "poczytajMY"

Uczniowie klas II w ramach programu „PoczytajMY”, do którego przystąpiła Nasza szkoła, redagowali przemówienia na tematy im najbliższe. Poniżej podajemy przykłady krasomówstwa uczniów z klasy II a i II c.

     

logo

Drodzy rówieśnicy! Koleżanki i koledzy!

      W świecie, w którym żyjemy, my-młodzi ludzie, czas wolny spędzamy, grając w gry komputerowe, serfując po Internecie lub oglądając telewizję. Nawiązuje do tego tematu, ponieważ myślą przewodnią naszego spotkania będzie propagowanie czytelnictwa.
       Dlaczego Polacy nie czytają książek? W 2015 roku niestety aż 61% Polaków nie miało kontaktu z żadną książką. Z tego wynika to, że biorąc książkę do ręki, traktujemy to jako przymus, a nie przyjemność. Przecież sięgając po jakiś utwór, uczymy się wielu ciekawych rzeczy!
,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła’’.
       Gdy oddajemy się lekturze, rozwija się nasza wyobraźnia, inaczej patrzymy na życie oraz czerpiemy z niego dodatkowe korzyści. Zagłębiając się w historię, możemy odczuć emocję bohaterów oraz znaleźć się w miejscu akcji. Zapoznając się z tekstem, uczymy się poprawnego zapisywania wyrazów i bogatego, pięknego słownictwa. Pisząc w przyszłości jakąś formę wypowiedzi, nie będziemy mieli z tym problemów. Zacznij czytać książki? ,,Czytanie to najlepszy sposób uczenia się. Czytanie najlepszą nauką.’’
      Moje przemówienie dobiega końca. Chciałabym bardzo serdecznie zachęcić Was do oddania się wyobraźni i sięgnięcia po książkę.
,,Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki.’’
                                                                              Anna Biedrzycka   
                                                                               uczennica II c
                                
 

                                          
                                                                                                                                                
Drogie Kobiety!
Dzisiejsze spotkanie odbywa się po to, by porozmawiać na temat aborcji. Chciałabym Wam powiedzieć i jednocześnie przekonać, że nie warto jej dokonywać.
Zacznijmy od tego, że w prawie polskim dopuszcza się trzy sytuacje, w których można legalnie usunąć ciążę. Pierwsza - gdy dziecko pochodzi z gwałtu, druga - gdy dziecko może urodzić się niepełnosprawne i trzecia - gdy poród dziecka zagraża życiu matki.
Zastanówmy się teraz, czym jest dziecko? Dziecko to przede wszystkim dar miłości. Oczywiście o takim, które poczęło się z gwałtu, trudno mówić, że jest darem miłości, ale jest bardzo dużo rodzin, które chciałyby mieć dzieci, a nie mogą, z różnych powodów. Chodzi mi teraz o to, żeby to dziecko oddać po prostu do adopcji, a na pewno pokocha je jakaś rodzina zastępcza.
Życie jest cenne i trzeba je szanować. Przez tysiąclecia potomstwo było największym błogosławieństwem, jakie mógł otrzymać człowiek. Lecz świat wciąż się zmienia. Dzisiaj zbyt często usuwana jest ciąża. Niedługo dojdzie do tego, że dziecko będzie zabijane ze względu na to, jaki będzie miało kolor oczu. Nie możemy czynić zła, aby uzyskać dobro! Dziecko nie jest niczemu winne i ma prawo do życia, tak jak każdy z nas! Pamiętajmy, że to nienarodzone dziecko, kiedyś może stać się jedyną osobą w naszym życiu. Należy też dodać, że kobieta po przeprowadzeniu aborcji popada w depresję i ciężko jej się po tym pozbierać. Aborcja nie uchroni przed problemami, wręcz przeciwnie, odciśnie piętno na duszy, w głowie, w sercu na tyle mocno, że nie będziemy w stanie normalnie funkcjonować.
Pamiętajmy, aby otaczać dzieci opieką!
Pamiętajmy, że to My kobiety decydujemy o życiu dziecka i jedynie od nas zależy jego los. Podejmujmy dobre decyzje!
                                                                                                                    Z poważaniem
                                                                           Natalia Rutkowska                 
                                                                               uczennica II a
         
                
Droga młodzieży!

Witam Was bardzo serdecznie!
   Spotykamy się dzisiaj, aby z okazji „Dnia dla zdrowia” porozmawiać o zdrowym trybie życia.
    To prawda, że wiele słyszymy w mediach na ten temat, ale nic nie dzieje się bez przyczyny. Główny powód nagłośnienia tego tematu, to coraz większa liczba otyłych nastolatków. Zastanówmy się… Dlaczego tak się dzieje?
 Kochani, odpowiedź na to pytanie z pewnością zna każdy z nas. Główne przyczyny, to znaczny brak ruchu, a co gorsze niezdrowe, tłuste jedzenie.
    Co z tym możemy zrobić? Z pewnością zmienić swoje złe nawyki żywieniowe, jak i postawić na dużą aktywność fizyczną. A to zagwarantuje znaczne polepszenie się naszego stanu zdrowia i jednocześnie podniesie poziom endorfin w organizmie, które są odpowiedzialne za dobre samopoczucie.
„ Szczęście tkwi, przede wszystkim, w zdrowiu”- tak mawiał sławny trener personalny zagranicznych gwiazd – Georgie William Curtis. Oczywiście w pełni się z nim zgadzam, ponieważ udowodniono, że uprawianie dużej ilości sportu, podnosi naszą odporność.
     Dlatego My wszyscy dziś mówimy głośne „Stop!” nadwadze powodowanej objadaniem się słodyczami przed ekranem telewizora. Zastępujemy to od tej chwili jabłkiem po wizycie na pływalni.
Weźmy wszyscy swoje życie w swoje ręce!
      
                                                                             Julia Greloch
                                                                              uczennica klasy II C

                                                               
Szanowni Zebrani!
Chciałbym porozmawiać na bardzo ważny temat w dzisiejszych czasach, a mianowicie o uzależnieniach. Coraz większa liczba osób dorosłych i dzieci ma problemy. Dzieci zazwyczaj uzależniają się od komputerów, telefonów i gier komputerowych oraz znaczna ilość młodzieży od narkotyków i jedzenia. Dorośli zaś od alkoholu, narkotyków, wyrobów tytoniowych, jak i od hazardu czy zakupów. Jak temu można zapobiegać? Jako rodzicie musimy mądrze zagospodarowywać dzieciom czas i konkretnie wyznaczać im godziny korzystania z komputera oraz więcej czasu przebywać z dzieckiem i z nim rozmawiać. Całkowite zakazy mogą jedynie pogorszyć sytuację i przynieść odwrotny skutek. U dorosłych problem jest poważniejszy i bardziej złożony. Każdy musi widzieć swój problem i chcieć ze swoim uzależnieniem walczyć. Dlatego, żeby takiej osobie można było pomóc, należy podać kilka adresów bądź numerów telefonów do osób, które są do tego jak najlepiej przygotowane. Apeluję do wszystkich tu zgromadzonych, aby nie zostawiać osób potrzebujących bez pomocy!
Dziękuję za uwagę i proszę o przemyślenie moich słów.
                                                              Szymon Zalewski klasa II a
Droga młodzieży!
Witajcie!
Chciałabym poruszyć temat uzależnień od narkotyków wśród nastolatków. Jest to bardzo poważny problem w tych czasach. Gdzie podziała się nasza asertywność? Czy tak trudno jest powiedzieć „nie"? Postęp naszej cywilizacji prowadzi do tego, że nie potrafimy zapanować nad własnym życiem i naszymi decyzjami. Myślicie, że się nie uzależnicie, że spróbujecie tylko raz! A to jest dopiero początek. Jak dowodzą badania, jedynie w Polsce jest około 40 000 osób, które zażywają środki odurzające. Zaczynamy od z pozoru zwykłej marihuany, a kończy się na twardych
narkotykach: amfetaminie czy też heroinie. W Polsce zażywanie jak i rozprowadzanie narkotyków jest przestępstwem, lecz nie powstrzymuje to polskiej młodzieży przed zatruwaniem sobie organizmu. Myślicie, że Wasze zdrowie na tym nie ucierpi? Mylicie się! W telewizji i Internecie wiele się słyszy o przedawkowaniu narkotyków, co nigdy nie kończy się dobrze dla naszego organizmu, nie wspominając już o zdrowiu psychicznym. Nie zwracamy już uwagi na nasze życie i konsekwencje naszych czynów, tylko na dobrą zabawę. Pamiętajmy, nie dajmy się zwieść! Jako Polska młodzież musimy powstać i walczyć o zdrowie Polaków! Musimy działać! W taki sposób można uratować komuś życie!
                                                                        Wiktoria Szczech
                                                                       uczennica Klasy II a
Drodzy słuchacze!
Stoję tu dzisiaj, aby zachęcić wszystkich zebranych, młodzież i dorosłych, do czytania książek. Jest to bardzo ważne w naszym życiu. Każdy pragnie być ceniony w środowisku. Chcemy wierzyć, że wysoką pozycję zapewnia inteligencja i wiedza o świecie. To właśnie zyskujemy czytając. Jak stwierdził laureat nagrody Nobla, Mario Vargas Llosa: "Gdyby nie książki, które przeczytałem, miałbym dużo węższą wizję świata”.
Prawdą jest, że zapoznawanie się z literaturą wzbogaca słownictwo i rozwija wyobraźnię. Nikt nie chce znaleźć się w sytuacji, w której nie umie się wypowiedzieć na jakiś temat albo brak mu pomysłów. Unikniecie kłopotów, kiedy zaczniecie sięgać po książki! Każdemu oczywiście wygodniej jest wziąć pilot do ręki, włączyć telewizor i resztę dnia spędzić, oglądając komercyjne programy. Ale czy to nas czegoś uczy? Billie Joe słusznie kiedyś powiedział: „Telewizja to tylko zastępcza rozrywka dla mózgu, kto nie czyta, ten właściwie nie potrzebuje już głowy, nie mówiąc oczywiście o wyobraźni i fantazji".
Zwróćmy także uwagę, że w 2015 roku aż 63% Polaków nie poznało ani jednej książki. Zastanówmy się więc, czy nie warto poświęcić na czytanie choćby kilkunastu minut dziennie?
Swoją wypowiedź chciałabym zakończyć prośbą o czytanie, ponieważ "książka jest życiem naszych czasów".
                                                                Julia Filipkowska klasa II c